Wykaz najważniejszych zasad dotyczących użytkowania pływającego sprzętu z silnikami na polskich wodach.

Odpoczynek nad wodą to jednak z najbardziej popularnych form na spędzanie wolnego czasu w ciepłe, upalne dni. Większość osób będzie się jednak ograniczać jedynie do leżenia na plaży i pływania na materacach, ewentualnie pożyczają oni kajaki lub rowerki wodne. Lecz są jednak wielbiciele większych wrażeń, jacy spróbowaliby bardzo chętnie swoich sił na motorówkach albo skuterach wodnych, jakimi jak się okazuje można legalnie pływać na wielu naszych akwenach.

Silnik w motorówce - patent sternika

Autor: LUDWIK BOEHM
Źródło: http://www.flickr.com

O ile jednak na kajak czy rowerek wodny nie trzeba mieć żadnych uprawnień, to przy motorówkach i skuterach wodnych obowiązują już pewne przepisy. Mówią one, że jeśli używa się silnika o mocy nie większej niż kilkanaście koni mechanicznych, to można pływać nim bez żadnych uprawnień.

Zaciekawił Cię ten temat? Jeżeli tak, to wejdź do następnego zagadnienia i czytaj dalej kurtki puchowe męskie o tym, co bardzo Cię zajmuje.

Do jednostek takich się zaliczają między innymi rozmaite pontony i łódki wędkarskie, a także coraz bardziej popularne houseboaty. Wprawdzie mają one wielkość czasem i ponad dziesięć metrów, to z powodu mocy na moc silnika do użytkowania ich nie potrzeba żadnego pozwolenia.

W przypadku mocniejszych jednostek pływających konieczny będzie patent motorowodny. Pozwala on na pływanie motorówkami o dowolnej mocy na wodach morskich wewnętrznych i lądowych, a także na otwartym morzu w odległości do dwóch mil podczas dnia. Policja sprawdza coraz częściej sterników, czy posiadają patenty na pływanie, i niestety w wielu przypadkach są wyciągane konsekwencje za ich brak. A w praktyce kursy motorowodne Zegrze wcale do jakiś kosztownych nie należą, bo typowy ich koszt nie przekracza tysiąca złotych wraz z opłatą za egzamin. A po odbyciu takiego kursu nie tylko będzie się miało niezbędne dokumenty, ale w pierwszej kolejności będzie się umieć bezpiecznie pływać.

zakres wszystkich kursów przede wszystkim wchodzi spora ilość teorii, począwszy od budowy łodzi i silników, a kończąc na znakach obowiązujących na szlakach wodnych. Drugą część tego typu kursów będzie stanowić manewrowanie łodzią.

Żeby znaleźć ciekawe zagadnienia w sieci, to najpierw kliknij w odnośnik znajdujący się tutaj i przejdź dalej (https://www.alpinlife.pl/petla-nozna-ocun-qc-step-sling-p-1210.html) – zapewne nie będziesz żałować.

Przeciętnie one trwają do trzech godzin i podczas nich ćwiczy się wszystko, co niezbędne będzie przyszłemu sternikowi na łodzi.