Współzawodnictwo na rynku transportu osobowego, czyli pociąg versus autokar

Stopniowy spadek popularności transportu kolejowego w Polsce można spostrzec już na początku lat dziewięćdziesiątych, to znaczy tuż po przemianie ekonomicznej, jaka przydarzyła się Polsce. Duże znaczenie na spadek liczby pasażerów z pociągów miała nie tylko obniżka jakości obsługi w PKP oraz poziomu komfortu psującego się nieuchronnie i okazjonalnie usprawnianego taboru; zapewne istotniejszym czynnikiem był rozwój przewozów pasażerskich na drogach wywołany, z jednej strony, zwyżkującą możliwością zakupu zachodnich samochodów używanych, a także wzrost w ofercie prywatnych przewoźników autokarowych oraz tak zwanych ‘busiarzy.’

Wynajem busów

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Jakbyśmy nie uskarżali się na fatalny stan polskich dróg, trzeba powiedzieć, że przez ostatnie dwie dekady przybyło nam nieco kilometrów na mapie drogowej. Inaczej sprawa ma się z pociągami – połączeń kolejowych nie przybywa, kolejne trasy są likwidowane, a niemodernizowana infrastruktura niszczeje.

Czy interesują Cię tego typu wątki? Jeżeli tak, to jeszcze więcej takiego typu opisów stworzono na naszej kolejnej stronie. Namawiamy!

Powstaje nisza, w którą chętnie dopasowują się firmy transportowe. Przy nie najlepiej zarządzanym państwowym molochu jakim jest PKS, często wypadają one pozytywnie.

Wielu przewoźników dba o swoje auta firmowe wiedząc, że dzięki temu dbają również o bezpieczeństwo pasażerów i jednocześnie chronią siebie przed odpowiedzialnością za następstwa ewentualnych tragicznych zdarzeń na drodze. W ofercie niektórych firm przewozowych możemy nieraz znaleźć ofertę najmu autobusów. Taki wynajem busów Kraków nie zawsze musi posłużyć jedynie celom transportowym. Popytem cieszą się w ostatnich czasach tak zwane partybusy, czyli najmowane na godziny duże pojazdy, w których możemy dogodnie zorganizować własne urodziny lub spotkanie po pracy. Żeby zorientować się, czy w naszym miejscu istnieje możliwość zamówienia takiego środka przewozu, nie wystarczy oczywiście wpisać w wyszukiwarkę np. busy Kraków. Lepiej skonkretyzować wyszukiwanie podając jako słowo kluczowe np. partybus.

W obliczu pikującej popularności, rynek kolejowy finalnie zareagował prawidłowo i od jakiegoś czasu możemy napawać się niższymi cenami biletów i podróżą w wyższym standardzie dzięki rozbudowie taboru. Ciekawe jednak, czy marketingowcom z PKP przyjdzie kiedyś do głowy pomysł, by wdrożyć usługę partypociągu, w którym jednocześnie obywałyby się i podróż, i impreza?