Trudny okres dojrzewania – kiedy powinniśmy poprosić o wsparcie psychoterapeutę?

Etap dorastania niesie ze sobą różnorodne trudności. Młody człowiek nierzadko doświadcza specyficznych nastrojów, może reagować gwałtownie, podchodzić zbyt emocjonalnie do niektórych spraw. Jeśli zachowanie dziecka wzbudza niepokój, a rozmowy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zgłosić się do specjalisty aby zapisać na konsultacje terapeutyczną. Właściwa reakcja pozwoli uniknąć stanów lękowych czy depresyjny bądź innego rodzaju trudności w funkcjonowaniu.

psychoterapia Kraków

Źródło: flickr.com

Czas dojrzewania to bardzo trudny etap w życiu. Młody człowiek staje przed nowymi wyzwaniami, z którymi próbuje poradzić sobie na rozmaite sposoby. Czasem dzieje się tak, że w tym czasie nastolatek zaznaje wiele cierpienia, które utrudnia tworzenie dobrych relacji z rówieśnikami, jak również dorosłymi, a ponadto realizację szkolnego obowiązku. Wejście w nowe role życiowe oraz budowanie swojej tożsamości to niezwykle trudne aspekty okresu dojrzewania, dlatego często nazywa się ten okres kryzysowym. W tym czasie pojawiają się różne problemy, takie jak konflikty, nieśmiałość, trudności w nawiązywaniu bliskich relacji, nerwice, fobie, depresje, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia. Wymienione problemy mogą mieć różne przyczyny, jednak każdy nastolatek w szczególny sposób przeżywa ten okres w swoim życiu. Aby móc znaleźć przyczynę problemów, a co za tym idzie rozwiązanie, warto zgłosić się do psychoterapeuty, który pomaga w poradzeniu sobie z rozmaitymi kłopotami, z którymi często zmaga się młody człowiek.

W takiej kwestii jak psychoterapia Kraków zapewnia duży wybór znakomitych specjalistów. Także jeżeli interesuje nas konkretnie psychoterapia młodzieży Kraków (czytaj więcej) okaże się dobrym celem. Podczas rozmowy, psychoterapeuta stara się rozpoznać na czym właściwie polegają trudności z jakimi mierzy się młody człowiek i z z jakiego rodzaju pomocy mógłby on skorzystać. Psychoterapeuci proponują także spotkania z rodzicami, którzy mają wątpliwości bądź potrzebne jest im fachowe wsparcie w trudnym okresie dojrzewania dziecka.

Jeżeli coś niepokoi rodziców, na początek proponowana jest konsultacja psychologiczna oraz diagnoza. Najczęściej pierwsze spotkanie z psychoterapeutą odbywa się przy obecności rodzica.

Zainteresował Cię ten wątek? Nie zwlekaj, tylko zobacz nowy wpis (http://www.convi.pl/tasmy-poprzecznie-stabilizowane/), który z pewnością bardzo Cię zaciekawi. Zobacz!

Druga wizyta to zebranie istotnych informacji od dziecka i rodzica oraz omówienie przebiegu pomocy. Kolejne spotkania najczęściej odbywają się już z samym nastolatkiem, bez obecności rodzica i ustala się zasady współpracy w przypadku rozpoczęcia psychoterapii. W niektórych przypadkach poza psychoterapią indywidualną proponowana jest również psychoterapia grupowa.