Strata posady bywa nieprzyjemnym przeżyciem. Dowiedz się czy pracodawca zachował wymagane reguły

To oczywiste, że strata posady jest zdarzeniem nieprzyjemnym oraz frustrującym. Trzeba pamiętać o tym, że osoba dokonująca takiego zwolnienia musi uczynić to w wymaganej formie. Jeżeli otrzyma się wypowiedzenie, warto skontrolować, czy wszystko przebiegło zgodnie z kodeksem pracy.

prawo - portret

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Zadbaj o własne prawa!

W sytuacji, jeśli zachodzi rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę, pracownik powinien skontrolować czy zostały zachowane jego przywileje. Kodeks pracy ściśle mówi, jak powinien postąpić dokonujący zwolnienia. Pracownik powinien odebrać takie wypowiedzenie w formie pisemnej. W dokumencie potrzeba zawrzeć informację o powodach wypowiedzenia, jak także o zachowanym czasie wypowiedzenia. W przypadku kiedy pracodawca nie przypilnuje właściwej formy wypowiedzenia, pracownik – rezerwuj kwatery w Łodzi – ma możliwość udać się do sądu. Pracodawca powinien także pamiętać, że w nie każdej sytuacji ma prawo zwolnić pracownika.

prawo - landszaft

Autor: Centrum Cyfrowe
Źródło: http://www.flickr.com

Co niesie zwolnienie dyscyplinarne?

fotografia - usługi

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com

W szczególnych przypadkach pracodawca ma prawo ( http://www.adwokat-wroclaw.com.pl/prawo-cywilne-dla-przedsiebiorcow ) zwolnić pracownika na podstawie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ten model wypowiedzenia potocznie zwie się zwolnieniem dyscyplinarnym. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku, jeśli zatrudniony dopuszcza się zaniedbań w czasie wykonywania obowiązków, straci uprawnienia do realizacji zleconych zadań, jak też wtedy, gdy popełni przestępstwo związane z pracą. W podanym przypadku zatrudniający posiada prawo do zwolnienia natychmiastowego.

Warto poznać swoje prawa, by wiedzieć, jakie posiada się przywileje w miejscu pracy. Kodeks pracy został opracowany, by chronić w równym stopniu pracodawców, jak i osoby zatrudnione.