Sposób na tanie ogrzewanie

Artykuł tenże ma za zadanie wyłożyć, czym jest pompa ciepła, gdzie warto ją stosować, a także czy (w których sytuacjach) opłaci się jej montaż a także używanie. Te urządzenia grzewcze zyskują ostatnio na popularności głównie dzięki obniżce ich cen, ale też przez wzrost cen ciepła i paliw do ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe

Autor: HKS Lazar

Pompa ciepła jest to narzędzie, które przepompowuje ciepło z obszaru o małych temperaturach do domowej instalacji grzewczej, w której to temperatura składnika będzie wyższa. Nazwa jest analogiczna do zwyczajnej pompy wodnej, jaka pobiera wodę z miejsca na małej wysokości po czym przetłacza ją dalej, czy podnosi jej ciśnienie. Pompa ciepła w pewnym sensie podnosi temperaturę ciepła, upraszczając jego wykorzystanie do ogrzewania. Dzięki temu możemy czerpać gorąco z gruntu, powietrza czy wody, natomiast następnie używać je do nagrzewania naszego domu. Jeżeli idzie o pompy ciepła wrocław (zobacz także pompy ciepła wrocław) jest miastem w którym działa kilku jej producentów.

Pompa ciepła jest urządzeniem działającym na takiej samej zasadzie, jak lodówka czy klimatyzator. Jej celem nie jest jednakże odebranie ciepła od owoców czy jogurtów schowanych w chłodziarce ale dostarczenie ciepła, czyli to, co schładzarka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy. W dużym skrócie, pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej bierze ze środowiska 1-4 kWh ciepła jak też następnie w łącznej ilości 2-5 kWh ceduje to ciepło do otoczenia. Jeżeli jesteś zaciekawiony takimi rozwiązaniami, wpisz w wyszukiwarkę: instalacje grzewcze wrocław. Pompa ciepła dostarcza więcej ciepła, aniżeli zużywa energii elektrycznej i dlatego jest niedroga w eksploatacji. Dlatego uważa się, że taka pompa jest odnawialnym źródłem energii – znaczącą część ciepła dostarczanego do budynku czerpie ze środowiska.

Z tego też powodu, pompa ciepła jest najtańszym elektrycznym sposobem na grzanie domu, atrakcyjnym do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma opcji skorzystania z innych źródeł ciepła (dlatego że nie ma na działce gazu ziemnego, zaś użytkownik nie ma chętki szuflować węgla do kotła, tak jak w parowozie. Typów dolnych źródeł, z których korzystają pompy ciepła, jest sporo. Najbardziej rozpowszechnione są m.in.: pobieranie ciepła z atmosfery, nadmuchiwanego na wymiennik ciepła z pomocą wentylatora, rurowy wymiennik ciepła zakopany na głębokości 1,5 m pod darnią, w jakim krąży mieszanka glikolu oraz wody.