Spływ kajakowe Pilicą

Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły, mierzący 342 kilometrów. Z jakiej przyczyny spływy Pilicą stanowią wyjątkową atrakcję? Czy taką trasę są w stanie pokonać również początkujący kajakarze?

Pilica położona jest w południowej oraz centralnej części Polski. Urokliwie meandruje wśród rozległych łąk, lasów, bagienek tworząc liczne zakola oraz wysepki. W środkowym biegu rzeki Pilica, między Sulejowem a Smardzewicami umiejscowiony jest Zalew Sulejowski, a więc największy zbiornik wodny w Polsce centralnej.
Spływy rzeką Pilicą są bardzo atrakcyjne pod względem krajoznawczym – kajakarzy zainteresować może Skansen Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, jaki stanowi pierwsze w Polsce muzeum rzeki.

spływy kajakowe

Autor: Anita Hart
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli chodzi o spływy kajakowe Pilica jest bardzo atrakcyjnym, nizinnym szlakiem z wieloma doskonałymi miejscami na biwak. Rzeka Pilica zachwyca urozmaiconym korytem, optymalnie czysta wodą (Pilica wyróżnia się drugą klasą czystości) oraz malowniczymi krajobrazami. Tworzy liczne łuki i pętle, dzięki czemu spływ kajakowy nie będzie nudny. Firmy, które organizują spływy kajakowe pilicą polecają trasy dla wielbicieli kajakarstwa dopasowane do stopnia zaawansowania.

Przypadł Ci do gustu nasz artykuł? Zatem czytaj też, co chcesz na nowej witrynie, którą z chęcią dla Ciebie przygotowaliśmy.

W ofercie firm znaleźć możemy także spływy kajakowe dla rodzin z dziećmi. Bardzo popularna trasa – biegnąca od Maluszyna do Mniszewa – mierzy 25 km i nie jest specjalnie skomplikowana. Z kolei środkowy odcinek kajakowy Pilicy – od Maluszyna do Sulejowa – idealnie nadaje się również dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników wiosłowania. Odcinek ten nie jest tak szeroki jak fragment bliżej Wisły i równocześnie jest prostszy do pokonania. Jednakże przepłynięcie 90 km nizinną rzeką to nie lada wyzwanie, które wiąże się z około 5 dniami wiosłowania.

W dodatku na tej na trasie odnaleźć można fajne miejscówki do kąpieli! Co więcej, poza pięknie rozciągniętymi krajobrazami, wokół Pilicy znajdują się interesujące zabytki. Warto także zapoznać się z historią tego pięknego terenu (więcej na tej stronie).