Perkusja – niesamowity instrument, na jakim można grać wówczas wtedy, kiedy spełnimy jeden ważny warunek

Mimo iż w potocznym myśleniu perkusja to jedynie “walenie” w bębny, prawda jest zupełnie inna – to jeden z trudniejszych instrumentów, którego opanowanie zajmuje długie lata. Skąd więc to bagatelizowanie jego wagi? Z pewnością jest to efekt tego, iż wiele osób zna perkusję wyłącznie z jej rozrywkowej wersji, ze zwykłego zestawu perkusyjnego, jaki pojawia się w niemalże każdym teledysku w telewizji.

gra na perkusji

Autor: bigdrumthump.com
Źródło: http://www.flickr.com

O jakimże warunku w tak tajemniczy sposób wspomniano we wstępie? Jaką cechę koniecznie trzeba posiadać, aby w ogóle móc myśleć o grze na perkusji? Dla osób, które chociaż trochę znają się na instrumentach, odpowiedź jest banalna – absolutnie niezbędna jest ponadprzeciętna podzielność uwagi. Czemu? Bo gra na perkusji to nie gra na jednym instrumencie, lecz na paru w tym samym czasie. Dobrze widać to na przykładzie wszelkich koncertów muzyki popularnej – perkusiści zasiadają przed zestawem, na który składa się kilka rodzajów oraz wielkości bębnów, a poza tym – różnorodne talerze. Opanowanie takiej liczby instrumentów do takiego stopnia, by dało się na nich swobodnie grać, jest bardzo trudne. Jednakże granie na takim nawet całkiem rozbudowanym zestawie to nic jeśli porównamy to do klasycznej perkusji. Z pewnością mnóstwo osób teraz się dziwi, o co może chodzić. Jednakże perkusja, w prawdziwym znaczeniu tego słowa, to zestaw różnorodnych instrumentów o bardzo bogatej i zróżnicowanej historii. W jego skład wchodzą przykładowo ksylofon, marimba, talerze oraz mnóstwo innych, w sumie kilkadziesiąt. To właśnie na takich instrumentach uczy się w szkole muzycznej. Z znanym powszechnie zestawem generalnie najmocniej łączy je to, że do grania na nich stosuje się pałki, o wiele bardziej te instrumenty przypominają przynajmniej cymbałki niż bębny. Często gra się na nich dzierżąc w każdej ręce po dwie pałki, co dla większości osób samo w sobie stanowi problem, a gdzie tam gra na tych instrumentach. Naturalną sprawą jest tu fakt, że osoby bez podzielnej uwagi będą miały wielkie trudności z takim instrumentem.

Współcześnie perkusja robi się coraz popularniejsza. Dawniej dzieci uczono zwykle gry na skrzypcach albo fortepianie, dzisiaj mnóstwo z nich marzy o perkusji. perkusja dla początkujących to zajęcia, jakie prowadzone są nie jedynie przez szkoły muzyczne, ale również przez wszelakie ogniska muzyczne. Można tam nauczyć się gry na zwykłym zestawie, lecz również na klasycznych instrumentach.

Warto zaciekawić swoje dzieci taką ewentualnością!