Innowacyjneszkolenia dla psychologów odpowiedzią na współczesne problemy Polaków

Niewątpliwie, psychologia dalej zalicza się do jednego z najpopularniejszych kierunków studiów, a jej specjalizacje dalej się rozszerzają.Jak w dzisiejszych czasach psycholog może pomóc społeczeństwu?

selfie - klient
Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com

Idąc 10 lat wstecz odwiedziny u psychologa dla większości ludzi było przejawem choroby psychicznej. Obecnie nie jest już wstydem odwiedzić psychologa i widziana jest jako zwykła wizyta lekarska, niczym wizyta u okulisty czy też laryngologa (zobacz moja strona). Człowiek odwiedzający psychologa nie uchodzi dziś za wariata ale za osobę świadomą, która dba nie tylko o swoje ciało ale i duszę. szkolenia dla psychologów wskazują jednak, że dzisiejszy świat zmierza się z nieco innymi problemami, niż jeszcze 10-15 lat temu. Dawniej, na przykład nikt nie znał pojęcia, takiego jak: terapia uzależnień od Internetu. Dzisiaj problem uzależnienia od Internetu dotyka coraz więcej osób, w tym również nas – Polaków.

Terapia uzależnień to temat obejmujący zarówno psychoterapie samych uzależnionych, jak również rodziny uzależnionych. W większości sytuacji pojęcie kojarzone jest z leczeniem alkoholizmu lub przemocą w rodzinie. Jednak pojęcie to obejmuje zakresem znacznie większy zakres problemów. Terapia (https://psychodynamiczni-gdynia.pl/terapia-par/) uzależnień może dotyczyć osób nagminnie palących. W niektórych przypadkach tyczy się ludzi nie potrafiących poradzić sobie ze swoim popędem seksualnym, któremu dają upust w postaci na przykład częstych wizyt na stronach porno. Coraz więcej ludzi uzależnionych jest obecnie od gier komputerowych ale i także wszechobecnego Internetu, do czego zaliczyć można notoryczne sprawdzanie poczty e-mail, kupowanie (zarówno przez Internet jak i w realu). Jeszcze inni z wielu przyczyn mogą uzależnić się od spożywania tabletek lub też jedzenia. Wszystkie przedstawione wcześniej problemy są to problemy obecnego świata, z którymi w coraz większym stopniu przychodzi się zmierzyć psychologom. Szkolenia dla psychologów mają im pomóc w pokierowaniu człowieka na właściwą drogę a także zminimalizowaniu przyczyn prowadzących do danego rodzaju uzależnienia.

Efekt terapii zależy jednak od samego pacjenta-klienta i jego chęci do walki z własnymi
słabościami. Dużym plusem jest również wsparcie bliskich, w tym głównie rodziny, która pomoże uzależnionemu w tej codziennej walce. Gdy sam uzależniony nie otrzyma pomocy bliskiej osoby, trudno będzie mu uratować się z błędnego koła nawyków.