Na czym polega praca radcy prawnego, czym się on zajmuje, o jakiego rodzaju sprawachmusi on pamiętać? Jak wyglądają jego kompetencje?

Radca prawny to członek samorządu radcowskiego, jaki zajmuje się zawodowo udzielaniem pomocy prawnej. Radca natomiast nie może zostać obrońcą w sprawach karnych. Radcą może być tylko osoba, która ma wykształcenie wyższe o kierunku prawniczym. Po studiach taka osoba powinna dostać się na aplikację, skończyć ją, zrobić egzamin i zostać zapisanym na liście radców prawnych.

Jak w związku z tym widać od osoby wykonującej ten zawód wymaga się wielu lat nauki, zaś jej poziom wiedzy sprawdza się kilkunastokrotnie w toku edukacji. Praca takiej osoby odnosi się rzecz jasna do świadczenia pomocy z dziedziny prawa.

migawka - firmy

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Ta z kolei polega na występowaniu w imieniu stron przed sądami oraz urzędami, jak również w innego typu sprawach, jak sporządzanie opinii prawnych albo przygotowywaniu wzorów umów i innego rodzaju aktów czy dokumentów. Rzecz jasna, takie wyliczenia mają charakter tylko przykładowy. Co ważne taka osoba nie może być obrońcą. Łatwo znaleźć ofertę radcy prawnego, tym bardziej w większych miejscowościach. Przykładowo jak kancelaria adwokacka Katowice zapewnia prawdziwą pomoc, co tu się jednak dziwić, to wszak miasto stołeczne. Radca prawny świadczy własne usługi w obrębie jednoosobowej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, albo spółki prawa handlowego. Może także pracować na etacie u jakiegoś konkretnego przedsiębiorcy. Na przykład więc, jak ktoś z przedsiębiorców chciałby posiadać swojego prawnika, jak prawo handlowe Zabrze prawne Katowice, to powinien właśnie zatrudnić radcę prawnego. Należy jednak wiedzieć, że przedsiębiorca nie może nigdy zatrudniać na umowę adwokata, a to dlatego, że adwokat adwokat Zabrze posiada zakaz pozostawania w stosunku pracy.

Tak więc zawiera on z własnymi klientami konkretne umowy cywilnoprawne. Coraz częściej jednak wspomina się o połączeniu zawodów radcy prawnego i adwokata, a wszystko po to, żeby uprościć obecną sytuację prawną. Dzisiejszy podział na radców prawnych oraz adwokatów jest dosyć sztuczny i problematyczny, gdyż oba te zawody mają dosyć mało różnić. Co ciekawe, podział taki jest efektem historycznych uwarunkowań. Na pewno zawsze powinniśmy pamiętać o wybraniu tego rodzaju specjalisty, szczególnie jak mamy trudność z pewnymi kwestiami odnoszącymi się do prawa. Samodzielnie jesteśmy w stanie próbować, ale jest to ryzykowne, ponieważ przepisy prawa są dość zawiłe i łatwo się w nich pogubić.