Na czym polega upadłość konsumencka i kiedy jest ogłaszana? Co trzeba wiedzieć?

Życie obfituje w różnorodne sytuacje. Pragnęlibyśmy, ażeby zawsze wszystko było dobrze, bez jakichś problemów. Niestety, dosyć często jest tak, iż wszystko nie odbywa się tak jak powinno, cały nasz świat ulega destrukcji i nawet nadziei brak. Tak jest podczas trudnej finansowej sytuacji, tym bardziej jak nie wynika ona z naszej winy. Co jesteśmy w stanie wtedy zrobić, czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić?

Owszem, lecz metoda upadłości niektórych może przerazić, a to z tego powodu, iż jej brzmienie jest bardzo groźnie. Mowa o tym, jak ogłosić upadłość konsumencką. Dla dużej liczby osób jest to nie do zaakceptowania, lecz miejmy na uwadze, iż czasami może stać się to niezbędne. Każdy z nas bowiem może znaleźć się w rzeczywiście ciężkiej sytuacji, jak choroba, utrata pracy, strata najbliższej osoby czy nerwowe załamanie.

kadr - wczasy

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

To okoliczności, jakie nie biorą się z naszej winy, więc najpierw powinniśmy rozmawiać z instytucjami, wobec których mam długi. Jest realne, że uda nam się zawrzeć ugodę, to będzie rozwiązanie w najmniejszym stopniu dotkliwe. Tak właśnie jest z upadłością konsumencką, z którą mogą nam pomagać profesjonalne firmy, a jak oddłużenie golub-dobrzyń to doskonałe miejsce na tego typu działanie. Upadłość konsumencka jest obowiązkowa w takiej sytuacji, kiedy nie ma ugody. Taka upadłość to po prostu bankructwo, dotyka osoby fizycznej, która nie ma firmy. To zwłaszcza odnosi się do sytuacji, jak wysokość naszych zobowiązań będzie przekraczać posiadany przez nas majątek.

Intrygujący tekst? Więc zapewne spodoba Ci się także informacja ze strony, który dla Ciebie stworzyliśmy. Należy w niego kliknąć.

Na przykład wszystkie posiadane rzeczy mają wartość 300 tysięcy złotych, zaś długu mamy dwa razy tyle. Niemożliwym jest to do spłacenia, nie mamy szans na ugodę, w takiej sytuacji więc najlepszym, najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Oznacza to, iż osoba zadłużona przestaje mieć zobowiązania. Niestety, nie odbywa się to automatycznie w chwili, gdy ogłaszamy, iż zbankrutowaliśmy. Początkowo przez sąd upadłościowy powołany jest syndyk, który sprzeda majątek dłużnika. Z tychuzyskanych środków może zaspokoić w mniejszym lub większym stopniu zobowiązania wobec wierzycieli. Po takim czymś sąd zdecyduje, w jaki sposób będzie przebiegał plan spłaty.