Kilka istotnych informacji w temacie pomp ciepła, jakie są główne koszty przy budowie takich instalacji.

Spośród wielu rodzajów ogrzewania domów na uwagę zasługują na pewno pompy ciepła. Technologia ta nie jest jeszcze bardzo popularna, chociaż wolno zdobywa swoich zwolenników. Jeśli chodzi o teorię zasada funkcjonowania takich pomp jest bardzo prosta.

Geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Układ pobiera ciepło (sprawdź kotły wodne) z miejsca, w którym się znajduje, przeważnie z gruntu, wody lub powietrza, i oddaje go do instalacji grzewczej. Ogromnym plusem takich pomp jest to, że nie potrzebują żadnego rodzaju paliwa do pracy i nie emitują spalin, całość działa w układzie zamkniętym bez konieczności ingerencji z zewnątrz. A ponieważ wykorzystuje się przy tym energię, za jaką w praktyce nic się nie płaci, to w pierwszej chwili może to wyglądać na doskonałe rozwiązanie. Jednak w praktyce aż tak różowo nie ma, bo trzeba mieć na uwadze kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim pompy ciepła podlaskie sporo kosztują w samej instalacji, nawet na prosty układ trzeba przeznaczyć minimum trzydzieści tysięcy złotych. Oprócz tego do ich zasilania wymagana będzie energia elektryczna, co prawda nie potrzeba jej zbyt dużo, ale to również będzie miało wpływ na ostateczną opłacalność inwestycji.

Tak duże koszty instalacji biorą się z kilku składowych elementów. Pierwszym wydatkiem, jaki będzie trzeba zrobić, są badania geotechniczne gruntu, określające jego parametry. Tylko po ich zrealizowaniu będzie możliwość dobrego zaprojektowania instalacji uwzględniając przy tym parametry obiektu do ogrzania. Kolejną rzeczą będzie instalacja (zobacz także instalacja grzewcza wrocław) układu wymienników. W zależności od wybranej techniki będą one ułożone na pewnej głębokości pod powierzchnią działki, albo jako głęboko wkopane sondy, czasami nawet na kilkaset metrów w głąb.

Obie te techniki generują duże wydatki, które trzeba ponieść, jeśli instalacja ma być skuteczna. Pokaźną część kosztów stanowią także wszystkie niezbędne sprzęty, to znaczy różnego rodzaju pompy, sprężarki i zbiorniki. Po obliczeniu całości być może wiele osób się zastanowi nad tym, czy to się w ogóle będzie opłacać, tu już każdy właściciel domu będzie musiał sam na takie pytanie odpowiedzieć.