Jakimi rzeczami zajmuje się notariusz? W jakich wypadkach można się do kogoś takiego udać?

Notariusz jest urzędnikiem publicznym, który wykonuje szereg działań wiążących się z różnymi dokumentami o charakterze prawnym. Działalność takiej osoby w naszym kraju jest regulowana ustawą o notariacie. Jakimi czynnościami zajmuj się notariusz? W jakich sytuacjach zdarza nam się korzystać z jego pomocy?

Notariusz jest osobą zaufania publicznego. Wszelkie dokumenty, jakie sporządza lub zatwierdza posiadają charakter urzędowy. Osoba ta sporządza akty notarialne, standardowe poświadczenia, oraz takie mówiące o dziedziczeniu. Notariusz poświadcza zgodność oryginalnego dokumentu z jego kopią, zgodność jeśli chodzi o podpisy, lecz również daty okazywania dokumentów. Taka osoba również spisuje protokoły, lecz też o czym pewnie nie wszyscy mają pojęcie, może przyjmować na przechowanie dokumenty, papiery wartościowe, a nawet pieniądze. Na prośbę petenta notariusz sporządza wypisy oraz wyciągi z różnego rodzaju dokumentów. Oprócz tego zrobić może projekty różnych dokumentów takich jak akty, czy różnego rodzaju oświadczenia. Czasami jest tak, iż potrzebne nam są tego typu usługi notarialne Łódź, w związku z tym, że to spore miasto dobrze nada się do poszukiwań tego typu specjalisty (sprawdź interesującą ofertę w witrynie).

notariusz łódź
Źródło: pixabay.com

Notariusz w Łodzi nie jest jakimś problemem, natomiast pamiętajmy, iż dobrze jakby to był dobry notariusz. Taka osoba bowiem to pewność jeśli chodzi o kompetencje, ale także spora wiedza gdy chodzi o prawo. Notariusz przecież musi czuwać nad tym, by interesy wszystkich stron, jakich akt prawny dotyczy, zostały w należyty sposób zabezpieczone, a wszelkie prawa zostały wzięte pod uwagę. W teorii każdy notariusz powinien być godnym zaufania urzędnikiem, natomiast w praktyce wiadomo, że ludzie są różni. Z tego względu też dobrze jest poświęcić trochę czasu na poszukanie dobrego specjalisty. Możemy popytać znajomych, jak wyglądają ich doświadczenia z notariuszami. Może zdarzyć się tak, że będą w stanie zarekomendować kogoś dobrego.

Na pewno chociaż raz będziemy mieli okazję korzystać z usług notariusza w swoim życiu. Często ma to miejsce gdy chodzi o przepisanie na kogoś innego nieruchomości. Wtedy konieczne jest skorzystanie z usług notariusza. Dobrze wtedy zapamiętać, że warto udać się do dobrego urzędnika, jaki będzie gwarancją właściwie sporządzonego aktu notarialnego (sprawdź interesującą ofertę w witrynie).