Jak kupować mieszkanie? Czy opłaca się od dewelopera? O czym w tym momencie pamiętać?

Kiedy mamy w planach zakup mieszkania, jakie jest w budowie, należy wiedzieć, w których okolicznościach jest to bezpieczne, a w jakich ryzykujemy utratę dużych oszczędności. Właściwie to zawsze kupno mieszkania jest obarczone znaczną dozą ryzyka. Najbardziej znikome jest w takiej sytuacji, jak już nieruchomość jest i ma gotową księgę wieczystą. W sytuacji więc mieszkań używanych wystarczy sprawdzić w księdze, najbardziej korzystnie zaraz przed sfinalizowaniem transakcji, czy sprzedający jest właścicielem nieruchomości a także czy jest ona nieobciążona żadnymi długami. Jeszcze większym zagrożeniem niż np. niezapłacone rachunki jest hipoteka, czyli dość często stosowana przez banki w celu zabezpieczenia dla kredytu.

Mieszkanie

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

Bezpieczne jest za to kupno mieszkania już gotowego od firmy deweloperskiej, zwłaszcza jak bierzemy pod uwagę nowe mieszkania w Poznaniu. Upewnijmy się jednocześnie, czy możemy się z tego rodzaju firmą umówić u notariusza w sprawie przeniesienia własności. Niekiedy bowiem zdarza się, że budynki przez wiele miesięcy czekają gotowe, ale deweloper nie posiada zezwolenia na ich użytkowanie. W takiej sytuacji najbardziej korzystnie, jak sprawa ostatecznie będzie wyjaśniona. Jednocześnie jeśli mamy w planach zakup od dewelopera dobierajmy jedynie najlepsze firmy, a jak mieszkania deweloperskie poznań w tej kwestii zapewnia naprawdę najbardziej znaczny wybór.

Musisz udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, czy informacje, które omawiają przedstawiany wątek, są wystarczające. Jeżeli nie, to przejrzyj treść, która posiada ważne wiadomości.

W takich inwestycjach wybór jest rzeczywiście większy, dodatkowo coraz bardziej często wypełniane są kryteria projektu “Mieszkanie dla młodych”. Przypomnijmy, iż w ramach tego programu państwo jest w stanie dopłacić do kredytów na kupno mieszkania.

Dopłata ma zastąpić wkład własny, który jest wymagany przez banki. Jak więc mamy w planach nabycie mieszkania będącego w budowie, to obowiązkowo zwróćmy uwagę, czy i jakiego rodzaju rachunek powierniczy oferuje nam deweloper. Najlepiej znaleźć inwestycje z rachunkiem zamkniętym. Dzięki temu do wypłacanych przez nas w czasie budowy pieniędzy deweloper nie będzie miał dostępu. Będzie mógł po nie sięgnąć tylko wtedy, jak zawarty będzie akt notarialny, jaki przenosi na nas własność mieszkania. Znaczy to, iż w chwili, gdy deweloper zbankrutuje, to odzyskamy wszystko, co wcześniej wpłacaliśmy na ten rachunek.