Jak funkcjonuje autoklaw? W jakiego typu dziedzinach znajduje zastosowanie? Co najlepiej wiedzieć na ten temat?

Sterylizacja w autoklawie to jedna z bardziej niezbędnych metod zabijania drobnoustrojów. Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem jest aktualnie dość popularną i bezpieczną metodą sterylizacji. Dzięki kondensacji wodnej pary na sterylizowanym ładunku uwalniania jest energia, jaka nieodwracalnie oraz skutecznie likwiduje mikroorganizmy.

wakacje - fotografijka

Autor: Jake Stimpson
Źródło: http://www.flickr.com

Autoklawy używa są jak najbardziej w medycynie, zwłaszcza w badaniach mikrobiologicznych i badaniach materiałów.link do witryny (zobaczysz tu)Jednocześnie konieczne są w salonach kosmetycznych, więc poza pozostałymi elementami, takiego typu jak fotel do pedicure, należy zaopatrzyć się w profesjonalny autoklaw. Taką sterylizację możemy podzielić na różne etapy. Na początku mamy etap opróżniania, następnie wyrównania. Następnie jest sterylizacja i na końcu schładzanie. W zależności od tego jak wygląda autoklaw cena możemy wyróżnić modele bardziej oraz mniej zaawansowane, ale faktycznie większość z nich odznacza się właśnie takimi właściwościami. W czasie pierwszego z etapów – opróżniania – wnętrze autoklawu jest odpowietrzane. Powietrze atmosferyczne jest w tym czasie zabierane z wnętrza i zastępowane nasyconą wodną parą pod ciśnieniem.

Odpowietrzanie może odbywać się dzięki metodzie przepływowej albo przez frakcjonowane odpowietrzanie. Po tego rodzaju procesie zawór odpowietrzania należy zamknąć. W dalszej kolejność mamy etap wyrównania. Po tego rodzaju etapie ładunek do sterylizacji osiąga optymalną temperaturę, poprzez działanie nasyconej pary wodnej. Nasycenie takie musi być odpowiednio wysokie, by proces się odbył. Po tych dwóch etapach zaczyna się najbardziej istotny proces – sterylizacji.

Jego czas jest zależny od obciążenia drobnoustrojami i temperatury sterylizacji. Najbardziej zwyczajnym sposobem jest sterylizacja w autoklawie w temp. stu dwudziestu jeden stopni Celsjusza w czasie piętnastu minut. Dezaktywacja lub niszczenie prionów to już bardziej długi czas i znacznie wyższa temperatura – trzydzieści minut w temperaturze 132-134 stopni Celsjusza przy ciśnieniu 3 bar.

Czy masz chęć przestudiować dodatkowe informacje na prezentowany tutaj temat? Kliknij więc ten link i przeczytaj więcej porad pod linkiem o pokrewnej tematyce.

Po tym najbardziej istotnym etapie przechodzimy do etapu schładzania i jednocześnie dobiega końca cykl sterylizacji w autoklawie. Tak to właśnie działa, ale efekty są w najwyższym stopniu zadowalające. To powoduje, iż z autoklawów korzysta coraz większa ilość podmiotów, nie tylko jednostek medycznych, ale także miejsc, gdzie polepsza się urodę, jak gabinety kosmetyczne.