Dziedzina sportu – kulturystyka dla każdego

Są dziedziny sportu, mogące zachwycać, a niejednokrotnie i wzbudzać spory podziw. Jednym ze sportów – z całą pewnością – jest dyscyplina uprawiana zarówno przez amatorów, jak również i profesjonalistów, tak zwanych kulturystów, w których wyróżnia się zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Coraz częściej można też spotkać się z zawodami, gdzie osoby najlepsze w tejże dziedzinie pokazują swe ciało, do których można zaliczyć m.in. turniej Arnold Classic lub Mr. Olympia.

marina - sprzęt

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
sprzęt - powiększenie

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com

kulturystyka to dziedzina specyficzna, polegającą przede wszystkim na ukształtowaniu sylwetki ciała przy pomocy ćwiczeń fizycznych wykonywanych z pewnych obciążeniem. Dodatkowo na kulturystykę składają się też między innymi wszelkiego rodzaju diety, suplementy oraz – co najważniejsze – specjalne odżywki, które w znaczący sposób mogą poprawić masę ciała, jednocześnie w szybkim tempie wzbogacając ją o kolejne kilogramy i nie tylko. Dla kulturystów początkujących na wielu stronach oferowane są właściwie dobrane plany ćwiczeń, dokładnie opisane diety dla wszystkich, w zależności od stopnia zaawansowania oraz ilości masy ciała, a także fora, gdzie można uzyskać odpowiedzi na ważne pytania. Początki kulturystyki sięgają XIX wieku, jednak jako sportowa dyscyplina działa od lat czterdziestych XX wieku, natomiast w Polsce – od lat 70., kiedy to również i rozpoczęto organizację zawodów dla kobiet. Dziedzina ta obejmuje również różne kategorie wzrostowe, do których jednak wprowadzono ograniczenia wagi. Wyróżnia się między innymi kulturystykę ekstremalną, klasyczną oraz naturalną.

Jak uważasz? Czy dane na omawiany temat są niezwykłe? Jeśli tak, to przejrzyj tekst, a odnajdziesz w nim dużo fenomenalnych wiadomości, które przykują Twą uwagę.

Światowa kulturystyka jest objęta opieką IFBB, natomiast w Polsce – PZKFiTS oraz federacje mniejsze. Warto też wiedzieć, że suplementy diety stosować można jedynie w dwóch kategoriach, gdyż naturalna kategorycznie zabrania stosowania wszelkich wspomagaczy masy.

Do tego typu środków można zaliczyć m.in. ornitynę, beta-alaninę, cytrulinę, a nawet portagen. Wśród nich dostępna jest także najbardziej znana kreatynina, znajdująca się wręcz na półce każdego kulturysty – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Ma ona bowiem znaczny wpływ na siłę i metabolizm mięśni, toteż tak chętnie jest stosowana przez kulturystów.