Dlaczego należy wybrać badania DNA? Co one nam zapewniają? Jakie oferują korzyści?

Wiele osób jest zdania, iż jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłość, iż w sumie jesteśmy w stanie go odczytać z gwiazd lub zupełnie odmiennym sposobem. Po drugiej stronie znajdują się sceptycy, jacy twierdzą, że los jest ślepy więc nic nie wiadomo, nie wiemy, czego oczekiwać, tak więc korzystniej nad tym się nie zastanawiać. Na samym środku tego sporu jest nauka, jaka znalazła sposób, żeby przewidzieć, jak nasze zdrowie w przyszłych latach.

Badania DNA

Autor: Matteo Bagnoli
Źródło: http://www.flickr.com

Tak właśnie działają badania dna, dzięki którym jesteśmy w stanie dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych, przydatnych rzeczy. Czemu tak jest? Gdyż każda najmniejsza cząstka naszego ciała jest zbudowana na podstawie kodu genetycznego, a tak naprawdę odziedziczyliśmy go po przodkach. Tego rodzaju wzór więc wedle jakiego zostaliśmy stworzeni, to właśnie nasze DNA. Jednak ukazuje on nie tylko informacje o dawnych dziejach, naszych rodzicach, dziadkach czy pradziadkach.

DNA zawiera dużo istotnych informacji o naszej przyszłości, także to na jakiego rodzaju choroby genetyczne jesteśmy narażeni. Najkorzystniej wybrać się więc na badania genetyczne, aby sprawdzić chociażby fragment własnego kodu DNA. Dlaczego dobrze przeprowadzić tego typu badanie, czy naprawdę coś to da? Oczywiście, weźmy taki przykład, że każdego roku w naszym kraju nowotwory zbierają śmiertelne żniwo. Wielka część takich osób umiera przez zbytnio późną diagnozę. Sprawdź też czym są badania prenatalne.

Jak wiadomo, większość zmian onkologicznych ma genetyczne podłoże, ale w znaczącej mierze zależy to także od środowiska, w jakim żyjemy, sporo również zależy od działań, dzięki którym tego typu gen może się uaktywniać. Z tego powodu znając go wcześniej możemy chronić swój organizm. To więc oferują badania genetyczne, są lepsze na pewno i bardziej skuteczne niż standardowe analizy. Co ważne, taki zły wynik w tej sytuacji to nie wyrok, to w sumie szansa, bo będziemy wiedzieli, jaka część naszego organizmu jest zagrożona i jak ją chronić w przyszłości. To iż jest taka mutacja genu nie oznacza od razu, iż zachorujemy. Tego typu informacja zaś pozwala zmienić nasz styl życia, bardziej poważnie podejść do badań profilaktycznych oraz kontrolować, czy konkretny gen nie uległ ekspresji, więc nie zaczął być aktywny.