Czy zwolnienie z pracy zawsze oznacza koniec? Warto znać przepisy, by móc się obronić

Utrata pracy jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych momentów w życiu człowieka. Wiele osób uważa, że oprócz niej gorszym doświadczeniem jest tylko śmierć lub choroba kogoś bliskiego. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Wraz ze stanowiskiem tracimy bezpieczeństwo finansowe i stały grunt pod nogami. Sytuację jeszcze komplikuje fakt posiadania dzieci, kredytu hipotecznego lub innych zobowiązań, które wymagają regularnych przychodów. Wielu ludzi po zwolnieniu popada w apatię i nie potrafi się odnaleźć na współczesnym rynku pracy.

praca - umowa o pracę

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Zwolnienie ze stanowiska nie zawsze musi oznaczać koniec świata. Zdarza się, że decyzja o zwolnieniu konkretnego pracownika zapada niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego warto zapoznać się z kodeksem pracy, by znać swoje prawa i umieć o nie zawalczyć. Nieznajomość kodeksu pracy może skłaniać pracodawców do forsowania rozwiązań niekorzystnych dla pracownika.

pieniądze - image

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com

Powodów ustania stosunku pracy może być wiele: upłynięcie terminu obowiązywania umowy, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, zwolnienie dyscyplinarne, wypowiedzenie umowy o pracę przez zatrudniającego lub pracownika. W przypadku każdej z tych sytuacji obowiązują inne przepisy, a obie strony mają inne prawa i zobowiązania. Na przykład jeśli mamy do czynienia z wypowiedzeniem umowy o pracę ważną kwestię stanowi okres wypowiedzenia.

Masz w planach uzyskać inne informacje na opisywany wątek? Na pewno notka z witryny (https://kancelariapp.pl/) także je zawiera, zatem kliknij w to miejsce i poznaj je szczegółowo.

Dzięki niemu odchodząca osoba ma czas na spokojne poszukanie nowego stanowiska, a pracodawca ma pewność, że zadania będą wykonywane do chwili pojawienia się zastępcy. Jeśli wręczono nam wypowiedzenie umowy o pracę, które uważamy za wadliwe, bezzasadne lub niezgodne z obowiązującym prawem, możemy je zakwestionować przed sądem. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę powinno się wnieść do sądu rejonowego w ciągu siedmiu dni od otrzymania tego dokumentu. Pracownik, który zdecyduje się na taki krok, musi podać powód naruszenia przez pracodawcę prawa o wypowiadaniu stosunku pracy. Takim powodem może być na przykład zwolnienie osobyw przedemerytalnym okresie ochronnym lub nieodpowiednie uzasadnienie zwolnienia.

Jeżeli omawiany temat Cię zaciekawił, to odsyłam do strony www (http://notariuszpokojski.pl/zachowek-czym-jest-i-komu-przysluguje), ponieważ znajdziesz w tamtym miejscu jeszcze więcej informacji, które na pewno Cię zainteresują.

Decydując się na pozew do sądu zwolniony pracownik może żądać powrotu na stanowisko lub odszkodowania finansowego.

Znajomość kodeksu pracy jest niezwykle istotna, przede wszystkim dla osób na niskich stanowiskach. Dzięki niej wielu ludzi być może podjęłoby walkę o swój byt, zwłaszcza, że dla pracownicy z najniższymi dochodami nie muszą ponosić opłat za proces