Co najbardziej korzystnie zobaczyć na Warmii? Jakie miasta dobrze tam odwiedzić? Co ma do zaproponowania Warmia?

Wystarczy krótki urlop, aby naprawdę miło spędzić czas w rejonie Warmii. jest to region warty odwiedzenia, powie to każdy, kto już tu choć raz tam był. To jednak również bardzo miła zachęta dla osób, jakie jedynie słyszały o Warmii, lecz nigdy nie miały okazji jej poznać.

Jeżeli noclegi warmia gwarantuje interesującą ofertę, i to w różnych miejscach. Choć na pewno popularny jest Olsztyn, więc jak Warmia to z pewnością trzeba odwiedzić to miasto. Godny uwagi jest zamek, który został zbudowany przez kapitułę warminśką na potrzeby tworzącej się w tym regionie administracji. Następny zabytek – Katedra św.Jakuba jest najstarszym budynkiem w Olsztynie. Początki budowy sięgają roku 1315, to jeden z bardziej cennych sakralnych zabytków Warmii. Jest to gotycka budowla halowa z 70-metrową wieżą. W czasie swojej historii kościół wielokrotnie padał łupem zdobywców, jak Krzyżacy, wojska rosyjskie i napoleońskie.

widoki na warmii

Autor: VasenkaPhotography
Źródło: http://www.flickr.com

Był więc burzony i odbudowywany, nie zachowało się niestety oryginalne wyposażenie wnętrza.

Wejdź na ten odnośnik, a zobaczysz, że mieszczące się tam wpisy z serwisu zaintrygują takie osoby, które zafrapowane są podnoszoną tutaj sprawą.

Następne interesujące miasto to Lidzbark Warmiński. W tego typu mieście nie ma co czekać, od razu warto udać się na zamek, bo jest jednym z bardziej cennych w całym regionie. Faktycznie warte odwiedzenia jest zamkowe muzeum, zrobić sobie spacer po dziedzińcu i krużgankami, są na pewno zbliżone do tych na Wawelu. Jeżeli chodzi o Warmię to na pewno warto odwiedzić także Iławę oraz Ostródę. Iława prezentuje się dosyć nowocześnie, chociaż jest to miasto o wiele starsze niż Olsztyn. Nie zachowały się najstarsze zabytki.

Iława miała takiego właśnie pecha, iż od początku swojego istnienia leżała na szlaku różnych wojskowych operacji, z takiego też względu np. w 1945, podczas tzw. wyzwalania przez Armię Czerwoną miasto było całkowicie zburzone. Iława znajduje się nad pięknym jeziorem Jeziorak, dzięki czemu miło spędzimy tu czas. Ostróda ma na pewno wspaniały wodny szlak, jedyny takiego rodzaju na świecie, czyli szlak Kanału Elbląskiego. Jeżeli będziemy w Ostródzie koniecznie popłyńmy tym szlakiem i podziwiajmy przyrodę i otoczenie. Faktycznie wycieczka po Warmii zagwarantuje niezwykłych wrażeń, tak więc jeżeli mamy chociażby krótki urlop to warto o tym pomyśleć.