Budynek inteligentny to dobry wybór, o ile masz zamiar poczuć optymalny komfort we własnym mieszkaniu

Budowa domu jednorodzinnego to rzeczywiste wyznanie dla niejednej rodziny. Nie ma w tym nic wymyślnego, albowiem dla każdego z nas jest to coś nowego, czego nigdy wcześniej nie wykonywał. Potrzebne będzie podjęcie wielu decyzji, których później nie będziemy mogli zmienić. Tym samym już w tym momencie należy wnikliwie przemyśleć każdą rzecz, tak aby później niczego nie żałować. Rozumie się samo przez się, iż nie będzie to banalne, jednakże powinniśmy się z tym zmierzyć jak najprędzej.

inteligentny dom

Autor: Brian Burger
Źródło: http://www.flickr.com

W ostatnim czasie kultowy stał się dom inteligentny, czyli dom (zobacz przewody elektryczne) w dużej mierze zaawansowany technicznie. Jeszcze do niedawna nikt nie miał pojęcia, iż coś takiego zdoła w ogóle mieć miejsce, w chwili obecnej wszystko jest tak rozwinięte, że możemy przewidzieć i wybudować praktycznie wszystko. Należy zdać sobie sprawę z tego, że ten budynek bazuje na układzie czujników i detektorów, jakie wysyłają wszystkie impulsy oraz sygnały w jeden system administrowania. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, bowiem posługując się jednym panelem jesteśmy w stanie zrobić w mieszkaniu niemal wszystko. Ciekawe jest to, iż budynek jest w stanie reagować na wszystkie zmiany, przez co stale ustala różnorodne parametry. W większości wypadków inteligentne sterowanie domem prowadzi do maksymalizacji wygody mieszkańców , a także redukcji kosztów eksploatacji. O ile jesteśmy tym zainteresowani to musimy zdać sobie sprawę z tego, że będziemy mogli stresować oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją oraz alarmem. Jest to spektakularne rozwiązanie, bo możemy na przykład określić optymalną temperaturę w budynku i taka temperatura będzie utrzymywana non stop. Jeśli będziemy zostawiać miejsce naszego zamieszkania to jesteśmy w stanie mechanicznie zamknąć wszelkie okna w domu jednorodzinnym oraz włączyć wszystkie wymagane alarmy.

Koszt budowy tego typu domu jest wyższy, aniżeli budowa standardowego domu. Musimy jednak zwrócić atencję na korzyści długoterminowe, gdyż tylko wtenczas ma sens jakakolwiek kalkulacja budowy budynku inteligentnego. Po kilku latach będziemy zdołali sprawdzić opłaty i okaże się, że są one o wiele niższe, aniżeli w domach naszych sąsiadów, którzy nie korzystają z inteligentnego sterowania budynkiem.