Badanie wzroku: jakie metody są obecnie stosowane?

Systematyczne badania wzroku musi uwzględniać każdy z nas. Pozwoli to w porę odkryć niepokojące zmiany, które mogą prowadzić do pogorszenia się jakości widzenia. Wykonywane okresowo badania wzroku musi regularnie przeprowadzać każdy z nas. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci.

Okulista

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Okulista dziecięcy będzie znakomitym specjalistą do wykonywania takiego badania u najmłodszych. Okulista dziecięcy zbada między innymi ostrość widzenia u dzieci. To badanie całkowicie niebolesne, badanie, które nie wiąże się z jakimikolwiek nieprzyjemnymi dolegliwościami dla dziecka. U osób dorosłych specjalista od okulistyki może zlecić wykonanie szeregu innych badań. Może to być chociażby badanie oct.

Znane badanie OCT wykonuje się między innymi u tych pacjentów, u których lekarz podejrzewa zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to badanie nie wpływające na złe samopoczucie, wykonuje się je po zastosowaniu środka w postaci kropli, których zadaniem jest rozszerzenie źrenic u pacjenta. Badanie może potrwać kilka minut. Jest badaniem całkowicie bezpieczne, nie wystąpią tu żadne nieprzyjemne dolegliwości. Na badanie OCT skierowane są także kobiety będące w ciąży.

W trakcie kontrolnych wizyt u specjalisty od okulistyki wykonywanych jest szereg badań. Na przykład stosowane jest badanie ciśnienia w środku oka. Badanie to przeprowadza się po zastosowaniu znieczulenia gałki ocznej. Będzie to podstawowe badanie, które umożliwia wykryć jaskrę. Taka wizyta u specjalisty od chorób oczu rozpoczyna się jednak od wykonania najbardziej podstawowego badania, którym będzie badanie ostrości wzroku. Takie badanie będzie zupełnie bezpieczne i nieodczuwalne.

Pacjent zostanie poproszony o przeczytanie z konkretnej odległości umieszczonych na określonej tablicy znaków. W przypadku maluszków litery są zastąpione rysunkami. Badanie ostrości wzroku przeprowadza się u wszystkich pacjentów nie patrząc na to, jakim są wieku.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się dużo na ów temat, to wejdź na naszą nową stronę oraz dowiedz się (https://alpaki.pl/alpakoterapia/) czegoś interesującego o tym wpisie.

Badanie OCT jest badaniem specjalnym. Oprócz tego lekarz może polecić wykonanie jeszcze innych, niezwykle specjalistycznych badań. Należą do nich między innymi badania: GDX i HRT. Do specjalistycznych badań stosowanych w okulistyce należy również USG oka. Powodem do zastosowania tego badania jest zaćma.