Badanie wzroku: jakie metody są obecnie stosowane?

Systematyczne badania wzroku musi uwzględniać każdy z nas. Pozwoli to w porę odkryć niepokojące zmiany, które mogą prowadzić do pogorszenia się jakości widzenia. Wykonywane okresowo badania wzroku musi regularnie przeprowadzać każdy z nas. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci.

Okulista

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Okulista dziecięcy będzie znakomitym specjalistą do wykonywania takiego badania u najmłodszych. Okulista dziecięcy zbada między innymi ostrość widzenia u dzieci. To badanie całkowicie niebolesne, badanie, które nie wiąże się z jakimikolwiek nieprzyjemnymi dolegliwościami dla dziecka. U osób dorosłych specjalista od okulistyki (https://optegra.com.pl/Zabiegi/Choroby-oczu/Okulistyka-dziecieca/Najczestsze-pytania-i-odpowiedzi/7-Czy-operacja-zeza-jest-calkowicie-refundowana-p) może zlecić wykonanie szeregu innych badań. Może to być chociażby badanie oct.

Znane badanie OCT wykonuje się między innymi u tych pacjentów, u których lekarz podejrzewa zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to badanie nie wpływające na złe samopoczucie, wykonuje się je po zastosowaniu środka w postaci kropli, których zadaniem jest rozszerzenie źrenic u pacjenta. Badanie może potrwać kilka minut. Jest badaniem całkowicie bezpieczne, nie wystąpią tu żadne nieprzyjemne dolegliwości. Na badanie OCT skierowane są także kobiety będące w ciąży.

W trakcie kontrolnych wizyt u specjalisty od okulistyki wykonywanych jest szereg badań. Na przykład stosowane jest badanie ciśnienia w środku oka. Badanie to przeprowadza się po zastosowaniu znieczulenia gałki ocznej. Będzie to podstawowe badanie, które umożliwia wykryć jaskrę. Taka wizyta u specjalisty od chorób oczu rozpoczyna się jednak od wykonania najbardziej podstawowego badania, którym będzie badanie ostrości wzroku. Takie badanie będzie zupełnie bezpieczne i nieodczuwalne.

Pacjent zostanie poproszony o przeczytanie z konkretnej odległości umieszczonych na określonej tablicy znaków. W przypadku maluszków litery są zastąpione rysunkami. Badanie ostrości wzroku (zobacz więcej w temacie chirurgia zaćmy optegra) przeprowadza się u wszystkich pacjentów nie patrząc na to, jakim są wieku. Badanie OCT jest badaniem specjalnym. Oprócz tego lekarz może polecić wykonanie jeszcze innych, niezwykle specjalistycznych badań. Należą do nich między innymi badania: GDX i HRT. Do specjalistycznych badań stosowanych w okulistyce należy również USG oka. Powodem do zastosowania tego badania jest zaćma.