ABC wizyty w kancelarii notarialnej w celu podpisania aktu notarialnego

W celu zostania właścicielem wymarzonego domu trzeba udać się do notariusza oraz złożyć podpis na przygotowanym akcie. Do wizyty w kancelarii notarialnej, tak ja do wszelkich uprzednich kroków związanych z kupnem nieruchomości, warto się dobrze przygotować.

prawo - tableau

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby szykujące się do sfinalizowania kupna nieruchomości muszą dokonać pewnych formalności w kancelarii notarialnej. Mogą wybrać dowolnego notariusza, posiadającego uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych. Podstawowymi kryteriami wyboru są jakość usługi, dostępność oraz cena. Opłaca się porównać wysokości opłat, jakie proponują kancelarie w danym mieście za sporządzenie aktu. Warto wiedzieć, iż w przepisach określony jest maksymalny poziom taksy, którą za daną czynność notariusz może pobrać od klienta, ale na przykład z powodu dużej konkurencji ceny proponowane przez dane kancelarie mogą się różnić. Możemy to sprawdzić na przykładzie zagadnienia takiego jak notariusz cennik Warszawa. Poza tym, jeśli już w wybranej kancelarii podpisywaliśmy umowę przedwstępną, możemy liczyć na rabaty. Jeśli interesuje nas notariusz Warszawa proponuje naprawdę satysfakcjonujący wybór kancelarii, których oferty warto bliżej poznać.

Jeśli już wybraliśmy notariusza musimy ustalić termin sporządzania aktu notarialnego. Wcześniej notariusz powinien poinformować nas, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie w dniu spotkania. Zazwyczaj do podpisania aktu u notariusza wymagany jest tylko dokument potwierdzający tożsamość (dowód lub paszport). O pozostałe dokumenty notariusz prosi wcześnie po to, aby mógł sporządzić akt notarialny.

Zazwyczaj przygotowaniem innych dokumentów zajmuje się sprzedający, mogą to być np. umowa przedwstępna zakupu nieruchomości, plan zagospodarowania przestrzennego, pełnomocnictwo – w formie aktu notarialnego w przypadku gdy osoba podpisująca akt działa w cudzym imieniu. Zadaniem kancelarii notarialnej jest sprawdzenie wiarygodność przedstawionych przez strony dokumentów oraz zadbanie o bezpieczeństwo transakcji. Notariusz musi odczytać akt notarialny nim poprosi nas o jego podpisanie. Zatem jeśli nie rozumiemy jakiegoś zapisy, powinniśmy poprosić o notariusza o objaśnienie jego znaczenia i konsekwencji. Poza tym, jeżeli w akcie znalazł się błąd lub zapis, z jakim się nie zgadzamy, wówczas możemy upomnieć się o jego zmianę.